Історія Skoda

Частина Перша – Два Вацлави або зламаний велосипед…

Якщо комусь цікаво, що буває коли стикається теорія з практикою і це все множиться на захоплення – прочитайте цю історію

Ми вже раз стикалися у наших історіях із фірмою Laurin & Klement (коли говорили про LIAZ). Тепер трохи заглибимось у їхню історію.

Підприємство Laurin & Klement було організоване механіком Вацлавом Лаурином (Vaclav Laurin) та книготорговцем Вацлавом Клементом (Vaclav Klement). Так говорить офіційна історія, а неофіційна ще трошки додає :). Виявляється, що ВСЕ почалося від того моменту, коли В. Клемент (палкий шанувальник велосипедів та туризму) купив велосипед „Germania 6” фірми Seidel&Naumann. Не довго він тішився, бо дуже швидко виникла ціла купа проблем: з рамою, з ланцюгом, і т.д. Нічого не змінили листи до виробника, відвідини магазинів і майстерень. Вацлав Клемент нічого кращого не придумав, як створити власну майстерню з ремонту. Крім того, він задумався над складанням власного, але з частин англійського виробництва, як це робили на маленькій фірмі, власниками якої були Josef Kraus i Vaclav Lauri. Справи у цієї фірми, м’яко кажучи, не йшли. В кінцевому результаті вона закрилась. Коли про це дізнався В. Клемент він вирішив, що це і є його шанс. Він запропонував Вацлавові Лауринові співпрацю.

30 вересня 1895 року компаньйони звернулися у Раду міста з проханням виділення землі для підприємства Laurin & Klement. Але тільки через два місяці вони отримали згоду (фірма оселилася у передмісті Млада Болеслав (Mlada Boleslav) у частині «Na Hejtmance»). Перші велосипеди складалися, як і задумував В. Клемент, з оригінальних англійських частин. Називались вони Slavia, а от купити їх можна було у… книгарні подружжя Клемент (я так розумію, він є і винахідником «супермаркету»).

У 1898 році під час подорожі до Парижу В. Клемент побачив мотоцикл Werner і це його надихнуло на новий «проект». Вже у 1899 року з’явився перший мотоцикл власної конструкції Slavia Typ A.

У 1905 році був сконструйований перший автомобіль Voituretta Laurin & Klement Typ A.

Джерела світлин: http://120latskody.onet.pl/kalendarium.html

Фотогалерея